Dödsstaff löser ingenting, det skapar bara mer rädsla, och lär inte ut något. Varför många fall blir som dom blir är pga av rädsla. Många gånger agerar dom nog för att dom är rädda att något galet skall hända, och sen få skulden för att ingen agerade. I grund och botten ligger okunskap i form av dåligt utbildning. Jag har läser mer och mer att utbildnngen är den det är fel på. Om vi alla agerade med känsla och hjärta skulle det inte se ut som det gör, om vi alla litade på varandra mer så skulle vi också kunna skapa en bättre dialog.
En annan sak är, hur väl lär man känna någon om man är positiv, öppen och snäll? Jämför det med någon som klampar in i ditt hur och letar fel. Det skapar en grund som är omänsklig till en början. Det är en självgod megalomansk bild myndigheterna har av sig själva då dom alltid påstår att dom vet bäst. Men i själva fallet som vet dom väldigt lite, inte alltid men ofta.
Vad som gäller i en del fall är skillnader i trosuppfattning, och det leder till problem. Se bara 2 st personer som står och bråkar om vilken religion som är sann och bäst! För att kunna klara av jobbet som socialtjänst så behöver man förmodligen en knippe kunskap om alla religioner, alla kulturer samt en ordentlig skopa psykologi. VI är alla så olika!
Att kräva familjer att aggera lika som myndigheten vill är en extrem påfrestning på många då vi alla växt upp i så olika hem, med sån olik trosuppfattning och upåplevelser. Inte ens en spykolog klarar av att förstå sig på många, då psykologen endast kan relatera till det ha eller hon läst. I bagaget finns också psykologens uppväxt och uppfattning.
Visst finns det barn som lifder i vissa familjer, men jag ser också fler och fler fall där endast skillnader råder på liv och sätt att leva på. Det gör i sin tur att myndigheten blir misstänksam , sedan börjar man pressa och ifrågasätta familjen, och då brukar problemen starta. Att kräva att någon skall leva på ett visst vis är terror, det är också minimal acceptans på det som är annorlunda.
I grund och botten råder ett samhälle och en värld fler och fler klarar av att leva i, fler och fler blir sjuka och deprimerade, så istället för att bara attackera det som är annorlunda eller sjukt så bör man arbeta mycket mer i den större bilden, försöka skapa ett bättre samhälle, och det gör man inte genom att försöka ta bort det som inte kan anpassa sig. Ju mer känslig man är som människa, ju sämre mår man också. Ju sämre man mår, ju mer hjälp behöver man, inte tvångsvård och omhändertagande av barn.
Kärlek vinner alltid, och genom kärlek kommer förståelse och respekt. 2 parter som respekterar varandra kan också komma fram till en lösning. Lösningen i många fall just nu är betsraffning eller tvång, och det har aldrig någonsin fungera i det långa loppet.
Att ta livet av någon är den grymmaste lösningen, och den minst effektiva lösning man kan komma på, våld skapar mer våld, "An eye for and eye will make the whole world blind" (Gandhi)
Klyftan mellan myndighet och människan blir större och större, bägge står dom och är rädda för varandra, och det är där problemet ligger. VI är inte 2 grupper, vi är alla en och samma, vi är alla människor.
Om man tycker det är fel att dom dömer, så skall man inte döma själv, endast försöka få dom att förstå. Det är möjligt, men det är svårt, för i deras medvetnade så som det ser ut nu så vet dom och kan bäst, enligt dom själva, utan att ha tagit del av kunskap som gör detta möjligt!
Socialstyrelsen behöver uppgradera sig enormt med tanke på deras kunskaper inom psykologi och medicin. Dom ligger väldigt långt efter vad det gäller hur en människa igentligen fungerar. Människan är väldigt väldigt känslig, och skall behandlas som känslig, inte som en sak eller en pryl vars familj man kan förstöra.
Jag kan hålla på i timmar, men väljer att fatta mig lite kort. Jag blev dock så förvånad att man på ett forum som detta, som har med mänskliga rättigheterna att göra får läsa om dödsstraff. Man får mänskliga rättigheter så fort man tillåter andra att ha det. (Det man delar ut brukar man ofta få tillbaka)
Frid!
PS, vissa fall hit och dit dyker upp med ren och skär korruption, och det lider vi dels av i vårt fall. Men det har också att göra med att människor sällan klarar av den befattningen som sociatjänsten har, makten att kunna ta ett barn ifrån någon är extrem, och det känns som om väldigt få klarar av att hantera den makten!