Hej Mikael!
Kränkande särbehandling och mobbing av medborgare av soc.-personal.
De härskar genom att söndra:
- ” Allra vanligast är mobbning inom kvinnodominerade sektorer där de anställda arbetar med människor.
Hela 60 procent av alla mobbningsfall som anmäldes i början av 2000-talet kom från anställda inom vård- och utbildningssektorn.
- Personalgruppen på de här arbetsplatserna är ofta väldigt homogen.
De flesta är kvinnor med liknande bakgrund, utbildning och värderingar.
I sådana miljöer utvecklas lätt ett likhetstänkande med tydliga normer för vad man får tycka, säga och göra. Den som avviker genom att exempelvis visa sig lite extra duktig (kaxig) och företagsam blir lätt ett hot för gruppen.
Det är sedan tidigare känt att mobbning lättare uppstår inom pressade och instabila organisationer. Ofta hade det förekommit omorganisationer och neddragningar. Ledarskapet var svagt, och omsättningen bland personalen stor. (Min kommentar: Detta är dock inget försvar för deras handläggning.)
När en konflikt väl har urartat och övergått till mobbning, är målet för mobbarna att stöta ut offret. Trakasserierna tar sig olika uttryck, men nästan alla berättade om omfattande ryktesspridning.
Nästan alla mobboffer har drabbats av psykosomatiska besvär som andningssvårigheter, värk i kroppen, diabetes, högt blodtryck, viktökning , så kallat posttraumatiskt stressyndrom.
Mobboffren framhöll också hur viktigt det varit för deras återhämtning att få något slags upprättelse och bekräftelse på att de varit utsatta för en felaktig behandling och att de inte bar skulden för det som hänt. ” -
Några botemedel: Inlägget kommer senare när jag hittat dokumentet . . .